Udržať pokojnú, pracovnú klímu i na našej škole je nesmierne obtiažne aj vzhľadom na znepokojujúce udalosti ktoré sa udiali nedávno v našej krajine. Rovnako ako telesné zdravie je pre žiakov dôležité udržiavať si a rozvíjať duševné zdravie.
Liga za duševné zdravie sa už tretí rok snaží pomáhať, podporovať školy v téme duševného zdravia. Spolu so školami majú snahu pomôcť, počúvať, ponúkať riešenia a nádej.
Pomôžem si citátom zo stránky dusevne zdravie.sk.
Oblasť si stále hľadá svoje miesto v školách, pričom bojuje s relatívne veľkou mierou odporu. Rozumieme tomu, pretože duševné zdravie nie je v konečnom dôsledku obsah, ktorý sa dá jednoducho naučiť. On sa musí v prvom rade žiť. Je ukrytý v postojoch, prístupoch, komunikácii každého človeka. Je ale aj o tom, ako uvažujeme o role školy, učiteľa, o mieste rodičov v školskej komunite, aká je naša vízia budúcnosti a ďalšej generácie.“
K rozvoju duševného zdravia sme organizovali aktivity so žiakmi k tomuto projektu. Žiakom sa aktivity páčili a aktívne sa zapájali. Uvedomili si čo je duševné zdravie a aké je potrebné pre život.
Žiaci 9. ročníka sa zúčastnili aktivít „Duševné zdravie“
- Aktivita: Čo najradšej robím.
Žiaci dostali za úlohu napísať, 5 vecí čo najradšej robia. Boli to odpovede ako: kreslenie, rozprávanie po anglicky, pomoc rodičom
- Aktivita Od koho som sa naučil:
V zadní boli kladné vlastnosti, ako dodržať slovo, hovoriť pravdu, pomôcť niekomu. Tam boli hlavne odpovede, rodičia, učitelia, starí rodičia.
Záporné vlastnosti ako napríklad, nehovoriť pravdu, tam prevažovali kamaráti a zlí ľudia.
- Aktivita bol strom duševného zdravia
- Aktivita bol môj superhrdinský štít.
Výsledky týchto aktivít si pozrite v obrázkových prílohách.
V rámci Globálného vzdelávania majú aktivity „Duševné zdravie“, kladný prínos pre celý edukačný proces.
Ing. Dana Balogová
Koordinátorka Globálného vzdelávania