Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl (okrem žiakov s mentálnym postihnutím) pod názvom Testovanie 9-2017 sa uskutoční 5. apríla 2017 (streda) z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra. Viac informácií tu.
Novinky
Testovanie T9 - 2017
Mikuláš 2016
,,On je dobrý dedko, čo má bielu bradu, keď si bola dobrá, dá ti čokoládu".
A veruže aj dal!
Žiaci prvého stupňa po poctivom nacvičovaní programu, pod vedením učiteliek 1.-4. ročníka, vystúpili dňa 6.12.2016 pred samotným Mikulášom. Mikulášovi sa pesničky, básničky a scénky veľmi páčili. No nasledovala dôležitá otázka: ,,A poslúchal si celý rok?" A vyzerá to tak, že naši žiaci poslúchali, pretože nikto neodišiel naprázdno. Domov si každý odnášal sladký balíček. Fotogaléria k akcii tu.
učiteľky a asistentky
1. stupňa
Lyžiarsky výcvik
Do galérie Lyžiarsky výcvik boli pridané fotografie.
Lyžiarsky výcvik
Tento škoský rok je predsa len o niečo výnimočnejší ako predošlý, a to nie len množstvom nových mimoškolských akcií, ale aj realizáciou lyžiarskeho výcviku po dlhšej prestávke. Záujem prejavilo bohužiaľ len málo žiakov, no vedenie školy sa rozhodlo, že za to nezaplatia žiaci, ktorí majú záujem o školské aktivity ako je táto, a aj napriek tomu im umožní ísť na vysnívanú lyžovačku.
Výcvik sa konal v dňoch od 23.1.2017 - 27.1.2017 a ako miesto dejiska bolo vybrané stredisko Ski Liptovská Teplička vzdialená len pár kilometrov od mesta Poprad. Už od príchodu do penziónu Dolinka sme v kostiach cítili, že zažijeme krásne chvíle v dokonalej starostlivosti prevádzkovateľov penziónu. Čakal nás chutný obed a príjemný personál. Po príchode na svah sme dostali lyžiarske náčinie na mieru a pomaly sme sa mohli rozcvičiť a oboznámiť sa so zjazdovkou a jej povahou. Počas celého týždňa nás hladili lúče teplého slniečka a teplota niečo málo nad nulou tomu celému dodala čaro správnej lyžovačky. Obavy z toho ako sa nám bude spoločne dariť, či už na svahu alebo aj vo voľných chvíľach mali ako žiaci, tak aj učitelia. Tie sa však rýchlo rozplynuli. Žiaci sa naučili lyžovať oblúkom, a už sa nezľaknú len tak hocijakého kopca. Od Stredy sme už všetci schádzali najvyšší snah strediska.
Už v prvý deň sme vedeli, že sa nám odtiaľ bude ťažko odchádzať. Zažili sme spolu veľa nezabudnuteľných chvíľ, ale načo o tom toľko písať, lepšie je predsa všetko vidieť. Preto sa aj vy pokochajte fotkami z nášho lyžiarskeho výcviku. Dúfame, že zážitky detí a fotografie povzbudia aj ostatných žiakov k účasti na výcvikoch v budúcich rokoch. Fotky tu.
Mgr. Zuzana Vargová
Mgr. Ján Ivan
Úcta k starším
Jeseň je obdobím umeleckých diel prírody, ktorá je ako krásna paleta. Takýmto umeleckým dielom je aj človek v jeseni života, keď denno denne je obdarovaný úsmevom, šťastím a radosťou svojich vnúčat. Lásku k svojim starým rodičom z príležitosti úcty k starším i v tomto školskom roku vyjadrili žiaci 1. - 4. ročníka pekným kultúrnym programom, ktorý sa niesol v duchu remesiel našich predkov. Odkaz na fotogalériu nájdete tu.
p. učiteľka
Judita Szuperáková
Pozdrav
Súťaž pre triedy ZŠ - Pravá vodovodná
Žiaci našej školy sa tak, ako mnohí iní zapojili po triedach do celoslovenskej súťaže ,,Súťaž pre triedy ZŠ - Pravá vodovodná". Šťastie uspieť v súťaži nemali všetci ale našim šiestakom (6.A) sa to predsa len podarilo
. V internetovej súťaži dosiahli krásne siedme miesto. Po vyhodnotení súťaže prisšli do školy výhercom poblahoželať aj zástupcovia VVS Košice, ktorí im odovzdali vecné ceny a pomôcky na celý školský rok. Žiakom 6.A triedy k umistneniu blahoželáme. Fotogaléria k akcii tu.
S pozdravom
Mgr. Ján Ivan
správca webovského sídla
ZŠ s MŠ Žbince 145
Prírodné javy
V repertoári školských akcií sa nám objavila nová šou.Tentokrát sme na pôde našej školy privítali vedcov, ktorí nám predviedli rôzne prírodné javy pomocou chemických pokusov a pomôcok. Žiaci mali možnosť vidieť hmlu, dážď, dúha a iné prírodné úkazy. Akcia bola vcelku podarená a žiakom sa veľmi páčila. Na ďalšiu návštevu vedcov a už teraz nevieme dočkať. Ftotgalária k akcii tu.
S pozdravom
Mgr. Ján Ivan
správca webovského sídla
ZŠ s MŠ Žbince 145
Divadelné predstavenie: ,,O zlatej sliepočke"
Divadlo Drak pre nás pripravilo predstavenie O zlatej sliepočke. Všetci žiaci školy sa sústredili v telocvični, kde si mali možnosť vychutnať umenie hercov. Predstavnie bolo veľmi poučné a zabávalo ako žiakov, tak aj pedagogický zbor. Už teraz sa veľmi tešíme na ďalšie podobné akcie
. Fotogaléria k akcii tu.
S pozdravom
Mgr. Ján Ivan
správca webovského sídla
ZŠ s MŠ Žbince 145
Mikulášsky turnaj v stolnom tenise
Posledné mesiace roka sú u nás už tradične venované športom. Keďže si ani v zime nemôžeme dovoliť strácať kondíciu a podceňovať fyzickú prípravu, usporiadali sme Mikulášsky turnaj v stolnom tenise. Túto originálnu súťaž usporadúvame už nejaký ten rok a opäť ako pri vybíjanej či basketbale je najefektívnejšou formou súťaženia ,,pavúk". Do turnaja sa mohli prihlásiť dvaja žiaci za jednu triedu - jeden hráč a druhý náhradník. V turnaji sa opäť ukázal ôsmy ročník ako farmou vynikajúcich športovncov. Prvé miesto si odniesol suverénne Patrik Tokár z ôsmeho ročníka bez jedinej prehry. Druhý skončil Ondrej Koubek zo 7.B a na tretej priečke skončili žiaci 6.B triedy Stanislav Bogár a Erik Kanči ml. K úspechom v turnaji blahoželáme.
. Fotogaléria k akcii tu.
S pozdravom
Mgr. Ján Ivan
správca webovského sídla
ZŠ s MŠ Žbince 145
Turnaj vo vybíjanej
Každoročne sa na našej škole organizuje celoškolský ,,Turnaj vo vybíjanej". Pravidelne v novembri, keď žiaci druhého stupňa precvičujú na hodinách TSV vybíjanú, zakončujeme mesiac turnajom druhého stupňa. Hrá sa systémom ,,pavúk", kde sa zúčastňuje presne osem družstiev ročníkov 5-9. Každý team môže prehrať v turnaji raz, no potom sa už musí viac snažiť o udržaní sa v turnaji. Tento rok si svoje prvenstvo právom vyslúžili žiaci 8. ročníka. Ich poztívny prístup a správna nálada motivovali k pohodev hre nielen ich, ale aj žiakov ostatných tried. Na druhom mieste sa ocitli deviataci a trieda 6.B sa prebojovala na tretiu priečku. Všetkým oceneným hráčom k ich úspechu blahoželáme
. Fotogaléria k akcii tu.
S pozdravom
Mgr. Ján Ivan
správca webovského sídla
ZŠ s MŠ Žbince 145
Branné cvičenie
Dňa 4.10.2016 sa na našej škole uskutočnilo branné cvičenie, počas ktorého žiaci prvého a druhého stupňa uplatňovali poznatky z oblasti civilnej obrany, orientácii v teréne, zdravotnej prípravy, dopravnej výchovy a prípravy teplých jedál v prírode. Aj keď nám počasie neprialo a museli sme pracovať za nepriaznivých podmienok, podarilo sa nám zopakovať si teoretické poznatky v praxi príjemnou formou. Na obed si žiaci druhého stupňa zahrali futbal a ostatní sa venovali príprave teplých jedál v našom školskom sade. Fotogaléria k akcii tu.
S pozdravom
Mgr. Ján Ivan
správca webovského sídla
ZŠ s MŠ Žbince 145
Oznam o riaditeľskom voľne
Škola v prírode
V tomto školskom roku žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka absolvovali školu v prírode v oblasti Zemplína . Školu absolvovalo 17 žiakov. Vyučovanie prebiehalo podľa naplánovaného učebného plánu. Vyučovacie bloky zahŕňali medzipredmetové vzťahy, prácu v skupinách, problémové vyučovanie a učenie hrou. Väčšinu vzdelávacích aktivít sme realizovali v prírodnom prostredí počas výletov .
Počas turistickej vychádzky na Viniansky hrad žiaci pozorovali okolitú prírodu, spoznávali stromy, rastliny a lesné plody. Získali tiež informácie o živote remeselníkov v minulosti. Počas tejto turistickej vychádzky žiaci spoznávali aj turistické značky. Zopakovali si poznatky z Prírodovedy a Vlastivedy. Nasledujúci deň žiaci spoznávali Zemplínsku Šíravu, kde sme mali možnosť vidieť súťaž hasičkých zborov a mali možnosť vidieť reálne bezpečné zakladanie ohňa na opekačku a tiež boli poučení o bezpečnom uhasínaní ohňa v prírode.
Počas návštevy Múzea v Trebišove videli nielen expozície s patričným výkladom, ale aj prekrásny park pri múzeu, kde boli poučení o správaní sa v mestskom parku a jeho význame.
Po návšteve ZOO Košice sme žiakom pripravili mini kvíz o živočíchoch ,ktoré mali možnosť vidieť.
Turistikou na Morské oko sme žiakom priblížili vznik horských jazier ľadovcového pôvodu, zopakovali turistické značky a upriamili pozornosť na dôležitosť ochrany prírody.
Na konci pobytu boli žiaci odmenení diplomami.
Počas celého pobytu sme rozvíjali nasledujúce kompetencie žiakov:
- pozorovať prírodu a prírodné deje,
- poznať pravidlá spoločenského správania sa a kontaktu /etiketu/,
- správať sa kultivovane, primerane okolnostiam a situáciám,
- byť tolerantný a empatický,
- efektívne spolupracovať v skupine, tvorivo prispievať pri dosahovaní spoločných cieľov.
Počas trvania ŠVP sa nevyskytli žiadne vážne zdravotné ani výchovno- vzdelávacie problémy. Tohtoročná škola v prírode bola prínosom pre budúce vzdelávanie sa žiakov.
Odkaz na fotogalériu nájdete tu.
S pozdravom
učiteľky I. stupňa
ZŠ s MŠ Žbince 145
Zvyšovanie kvality vzdelávania ma základných a strených školách s využitím elektronického testovania Marec 2013 – November 2015
Žiaci si overili svoje vedomosti...
Na začiatku nového školského roka mali základné školy možnosť využiť elektronické testovanie na overenie vstupných vedomostí svojich žiakov. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) prostredníctvom elektronického testovacieho systému e-Test ponúkol základným školám vstupné a priebežné školské e-testy. E-testovania pomohli učiteľom objektívnejšie zhodnotiť vedomostnú úroveň žiakov a v nadväznosti na to skvalitňovať vyučovacie hodiny a zvyšovať úroveň vedomostí a zručností žiakov.
E-testovania prebiehajú niekoľko týždňov, vo väčšom časovom rozpätí od konca septembra do polovice novembra tak, aby si školy zaradili testovanie do vyučovacieho procesu podľa vlastných potrieb a možností. Testovanie pod názvom E-testovanie JESEŇ 2016 bolo určené pre žiakov 2. stupňa, ktorého sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Overili si vedomosti z týchto predmetov:
- matematika pre žiakov 5. ročníka ZŠ, z ktorej boli testovaní 6.10.2016. Pondelok 10.10.2016 si overili vedomosti žiaci 8. ročníka zo slovenského jazyka a literatúry. Dva testy z matematickej gramotnosti si vyskúšali žiaci 8. a 9. ročníka 13.10.2016 a dva testy z prírodovednej gramotnosti si opäť vyskúšali žiaci 9. ročníka 14.10.2016. Žiaci mali možnosť výsledky testov zistiť ihneď po ukončení a uzatvorení testu.
Výsledky žiakov školy, celkovú úspešnosť školy a porovnanie s úspešnosťou ostatných škôl zapojených do e-testovania dostanú riaditelia škôl až po ukončení každej testovacej etapy.
Zemiaky - "druhý chlieb"
Do projektu HOVORME O JEDLE sme sa zapojili aj tento rok. Vybrali sme si tému zemiaky. Téma je veľmi vďačná, zapojila sa celá škola. Každý učiteľ si pripravil rozličné aktivity, ktoré na hodinách robil so žiakmi - kreslili, tvorili zemiakových ježkov, panáčikov, zemiakové pečiatky, učili sa pesničku o "bandurkách", súťažili v zbere zemiakov na hodinách telesnej výchovy. Nechýbali kvízy, prezentácie a pokusy. Odkaz na fotogalériu nájdete tu.
S pozdravom,
učitelia ZŠ s MŠ Žbince.
Deň Nezábudiek
DEŇ NEZÁBUDIEK
To, že je duševné zdravie pre človeka veľmi dôležité a že by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému si na našej škole zvlášť pripomíname 10. októbra. Tento deň vyhlásila Svetová federácia za duševné zdravie za Svetový deň duševného zdravia s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti o problémoch ľudí trpiacimi psychickými ochoreniami. Symbolom dňa je kvietoček nezábudka, kvietok malinký, krehunký a zraniteľný ako ľudská duša. Má upozorniť na to, aby ľudia nezabúdali na dôležitú súčasť svojho zdravia, ktorou je duševné zdravie. Mottom tohto dňa je: „Pomôžme ľuďom s duševnou poruchou, aby mohli žiť lepší život medzi nami, aby už nikdy viac neboli osamelí medzi ľuďmi."
My sme na Deň Nezábudiek kreslili nezábudky a pripomínali sme si pravidlá duševnej hygieny a zdravého životného štýlu v rozhlasovej relácii, na triednických hodinách, kvízom, tvorbou výkresov a športovými akciami. Tak pookrialo naše telo i duša.
Biela pastelka
Každý z nás určite pozná človeka, ktorý nosí okuliare. Vieme, že sú to ľudia so slabým zrakom a okuliare im pomáhajú vidieť tak ako ostatným so zdravými očami. Keď sa však človeku zhorší zrak natoľko, že vidí iba málo, alebo úplne oslepne, už sa nemôže pohybovať a žiť ako vidiaci. Všade sa stretáva s množstvom prekážok, pri ktorých zdolávaní potrebuje pomoc. Žiť bez zraku sa môže naučiť na rôznych cvičeniach a kurzoch, za ktoré ale treba zaplatiť. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizuje každý rok zbierku, ktorej cieľom je získať finančné prostriedky na zabezpečenie služieb pre zrakovo postihnutých. V tomto roku sa 23.9. zapojili ako dobrovoľníci do celoslovenskej zbierky aj žiaci našej školy Matej Balog z 8. ročníka a Slavomíra Kančiová zo 7. ročníka. V obciach Žbince, Vrbnica a Hatalov vyzbierali sumu 65eur. Príspevok pomôže nevidiacim a slabozrakým zabezpečiť napr.:
- výučbu písania a čítania Braillovho písma
- kurzy práce s kompenzačnými pomôckami
- kurzy práce s počítačom
- nácvik samostatného pohybu s bielou palicou
- výcvik vodiacich psov pre nevidiacich
- nácvik samoobslužných činností – varenie, upratovanie, osobná hygienaSme radi, že sme mohli aspoň malým dielom prispieť k zlepšeniu kvality života týchto ľudí. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a ukázali ich slabému zraku silné svetielko v našich srdciach. :o)
TEKUTÝ POKLAD
Do galérie TEKUTÝ POKLAD boli pridané fotografie.
TEKUTÝ POKLAD
V polovici mesiaca Máj nás Združenie Orava oslovilo, aby sme sa zapojili do Projektu Občan. Je to projekt zameraný na výchovu mládeže k demokratickému občianstvu. Učí mladých ľudí sledovať a ovplyvňovať verejnú politiku, pričom sa zameriava na celoštátne, miestne, školské aj triedne problémy a vedie žiakov k ich tvorivému riešeniu. Projekt vznikol v Kalifornii, USA, a je založený na myšlienke, že právom všetkých občanov je zúčastňovať sa "vecí verejných" a hovoriť, čo si myslia o riešení problémov vo svojom blízkom aj vzdialenejšom okolí. Naši žiaci si vybrali problematiku jazierka v školskom areáli. Ďalej už nebudem prezrádzať, veď si to sami pozrite.
V rámci tohto projektu sme boli pozvaní na prehliadku Národnej rady Slovenskej republiky a stretnutie s pánom poslancom Mgr. Miroslavom Sopkom. A tu sa začal náš ďalší príbeh... „ Bratislava za 9 hodín“.
V Stredu, dňa 22.6.2016 sme sa ráno zišli na vlakovej stanici v Michalovciach, nastúpili do vlaku o 7.50 hod. a v Bratislave sme boli o 16.00 hod. Po príchode sme sa ubytovali v Hoteli Junior. Keďže času nebolo nazvyš a my sme chceli vidieť čo najviac, zložili sme tašky, osviežili sa sprchou a už aj sme sa viezli MHD-čkou na Slavín. Oba dni sme mali krásne slnečné počasie, takže aj výhľad zo Slavína na celú Bratislavu bol na nezaplatenie. Na hotel sme sa vrátili o 21.00 hod, navečerali sme sa v tunajšej reštaurácii, prebrali si program na nasledujúci deň a uložili sme sa do postele.
Ráno vo Štvrtok 23.6.2016 sme už o 7.15 hod. sedeli na bohatých raňajkách, ktoré boli formou švédskych stolov. O 8.30 hod. sme sa pred parlamentom stretli aj so 6. Základnou školou z Michaloviec, základnou školou Topoľčany a pánom poslancom Mgr. Sopkom. Vítala nás SBS, veľký červený koberec a pani sprievodkyňa, ktorá nám porozprávala niečo o histórii slovenských štátnych symbolov. Prehliadka parlamentu trvala 2 hodiny. Videli sme nádherné obrazy, špeciálne namaľovaných pre NRSR od A. Brunovského, slovenského maliara, grafika, ilustrátora, autora výtvarných návrhov na bankovky, poštové známky a predstaviteľa imaginatívneho realizmu. Presunuli sme sa na balkón, situovaný nad rokovacou sálou. Odtiaľ bolo vidno všetky stoličky našich poslancov, pani sprievodkyňa nám vysvetlila, kto na akých stoličkách sedí. Každá škola predstavila pánovi poslancovi v krátkosti svoj projekt, čomu sa venovali, aké problémy rozoberali a aké riešenia navrhujú. On nám zasa na oplátku odpovedal na všetky naše otázky ohľadom ich práce, ale aj na napr. na takú, kde sa pán poslanec stravuje, či má vlastnú kanceláriu a aký má služobný počítač. Rozlúčili sme sa, poďakovali, odfotili.
No a aké by to bolo byť v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave, a nenavštíviť Bratislavský hrad? Parlament sa nachádza hneď pod hradom, takže o 5 minút sme sa už prechádzali po nádvorí. Z hradu je výhľad na Dunaj, mosty vedúce cez rieku, Petržalku ba aj na rakúske veterné mlyny. Po zostupe z hradu sme sa presunuli do korunovačného Dómu sv. Martina, kde sme mohli vidieť pozostatky cintorínu a klenotnicu, v podzemí sa ešte nachádzala hrobka. Bolo presne 12.00 hod., nám ešte ostávali 4 hodiny do odchodu vlaku z BAà MI. Pravé poludnie- ideálny čas na obed. Od Dómu sv. Martina sme si ešte urobili prechádzku po moste SNP nad riekou Dunaj, kde sme si vychutnávali menší adrenalín spôsobený chvením tohto mohutného mostu, keďže nám nad hlavami „prefŕčavali“ autá a kamióny, nad nimi ešte „lietalo UFO“ (reštaurácia nad mostom) pod nami zas plávali obrovské výletné lode alebo ako to žiaci nazývali- „domy na vode“. Náš výlet sme zakončili obedom v nákupnom centre Eurovea a rýchlymi nákupmi. Na pamiatku sme si my- ženská časť posádky, kúpili rovnaké tričká. Z Eurovei sme sa v MHD presunuli na vlakovú stanicu, nakúpili sme si občerstvenie do vlaku a z okien sme kývali Bratislave. Je to síce 7 hodín cesty, ale zážitkov a fotiek bolo dosť na to, aby sme celú cestu mali o čom rozprávať a čo obzerať. Veď si ich v albume môžete pozrieť aj vy.
V závere by sme sa chceli poďakovať p.učiteľke Monike Tomovčíkovej, za to, že nás oslovila, aby sme sa zapojili do tohto Projektu Občan, Združeniu Orava za takúto možnosť vidieť parlament naživo a pani riaditeľke našej školy Mgr. Márii Ivanovej, ktorá nám poskytla finančné prostriedky na cestu, ubytovanie a výdavky spojené s cestou, bez ktorých by to nešlo. Bolo to veľmi pekné ukončenie šk. roka 2015/2016.
Mgr. Zuzana Vargová
Mgr. Ján Ivan