„Choroba učí, aké cenné je zdravie.“
- Latinské príslovie
Celý svet je vojne s neviditeľným nepriateľom, ktorý vyvolal globálnu pandémiu. Stále nevieme s akým nepriateľom bojujeme. Nevieme presne odkiaľ sa koronavírus vzal, od kedy je, akým spôsobom sa šíri a ako na ľudí pôsobí. Správa sa veľmi podivne u rôznych ľudí.
Je dobré známe, že hrozbou nie je iba Covid-19. Existuje nespočetné množstvo nákaz, ktoré postihujú ľudské vzťahy, deformujú ich a niekedy aj ničia. Zdalo by sa, že voči týmto nákazám niet účinnej vakcíny. V skutočnosti existuje očkovanie, ale je to aj pokora, ktorá lieči tvrdohlavosť, neústupčivosť, panovačnosť, neporozumenie, kritizovanie či posudzovanie.
Imunitný systém našej ľudskosti ňou získa neoceniteľnú obranyschopnosť, len ju treba brať pravidelne a vtedy sa nám bude lepšie bojovať s pandémiou.
Začiatkom pandémie sa na škole začalo vyučovať dištančne . Po ukončení dištančného vzdelávania sme sa pýtali žiakov a otázku:
„ AKO ČASTO SI POUŽÍVAL/ POUŽÍVALA POČÍTAČ POČAS DIŠTANČNÉHO VZDELÁVANIA NA PRÍPRAVU DOMÁCICH ÚLOH?“
Počas nezáväzných rozhovorov medzi žiakmi a so žiakmi 5. – 9. ročníka sme sa dozvedeli, že najväčším problémom v prípade online vzdelávania je, že žiakom chýbala prezenčná forma vzdelávania, komunikácia s učiteľmi, rovesníkmi, nadväzovanie nových priateľstiev, či riešenie problémov, sporov.
Znovuotvorenie škôl je teda jedným z rozhodujúcich faktorov vo výchovno- vzdelávacom procese detí a mládeže.
Ing. Dana Balogová
koordinátorka Globálneho vzdelávania