Tento deň bol vyhlásený v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únii (IRU).
Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7. -12. apríla v roku 1971 v Chelsfieldnear Londýn. Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od 7 do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente. Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre a upozornenie na problémy Rómov.
Žiaci našej školy pri príležitosti tohto výročia súťažili v kvízoch: „ Čo vieme o našich rómskych spoluobčanoch?“, „ Kvíz o právach detí“, čítali rómske rozprávky, pozerali film: „Kto sa bojí, uteká“ o snahe mladého učiteľa vyučovať a niečo naučiť Rómov. Bola beseda s príslušníčkou polície kpt. Ing. Zuzanou Rozsypalovou o „Trestnej zodpovednosti mladistvých na Slovensku“, výtvarná súťaž na tému: „ Svet nie je čierno – biely“.
V „ Kvíze o právach detí“ prvé miesto obsadila VI. A trieda s počtom bodov – 37. Druhé miesto – VII. A trieda s počtom bodov – 30. Tretie miesto – V.A trieda s počtom bodov – 29. štvrté miesto – V.B trieda – s počtom bodov – 24. V kvíze „ Čo vieme o našich rómskych spoluobčanoch?“ prvé miesto obsadila VII. A trieda s počtom bodov – 33. Druhé miesto – V.B trieda s počtom bodov – 31. Tretie miesto – VII.B trieda s počtom bodov – 29, štvrté miesto – V.C trieda – počet bodov – 22, piate miesto – VI. A trieda – 14 bodov, šieste miesto – VI. B trieda – 11bodov.
Cieľom týchto aktivít bolo zvýšenie povedomia žiakov o kultúre Rómov, o ochrane a podpore ľudských práv Rómov, prevencia diskriminácie a upozornenie na problémy, ktorým v Európe čelia.
Mgr. Tatiana Hončaruková
učiteľka II. stupňa